Stres: nevyhnutná prirodzená reakcia

Stres: nevyhnutná prirodzená reakcia

Stres je varovným signálom, okamžitou prirodzenou reakciou na nebezpečnú situáciu.

AKO REAGUJE MOZOG NA STRESOVÚ UDALOSŤ?

Mozog môže spustiť tri reflexy prežitia: útek, boj alebo ochromenie. V niektorých prípadoch nám búši srdce, zviera nám hrdlo…

Je prirodzené, že naše telo takto reaguje. Takáto reakcia zabezpečí vyššie okysličenie mozgu a svalov a my vieme lepšie rozmýšľať a bojovať. Stiahnutý žalúdok, ktorý pri strese pociťujeme, je spôsobený spomaleným trávením, pretože prioritu majú iné funkcie. Zreničky sa rozšíria, aby rýchlo našli únikový bod a svaly sa posilnia na útek.

Je normálne, že pri strese nevieme zaspať… Takýto pohotovostný režim nás udržiava v bdelom stave, aby sme dokázali kedykoľvek čeliť nebezpečnej situácii. Náš organizmus je však vynikajúco stavaný a naše prirodzené reakcie nie sú čisto náhodné.

TYPY STRESU

Stres je v podstate neutrálnou reakciou. Môže byť pozitívny ako aj negatívny podľa toho, aká je jeho príčina, v akej situácii a aké emócie sa spustili. Problémom však môže byť doba trvania stresu a jeho intenzita. Rozlišujeme teda 2 typy stresu:

  • Varovný stres: tento stres je nevyhnutný na prežitie a neexistuje žiaden spôsob, ani dôvod ho liečiť.
  • Anticipačný stres:  súvisí s dôležitými životnými udalosťami ako skúška alebo rande. Ani tento stres nespôsobuje problém… Iba ak sa často opakuje alebo je príliš intenzívny.
Viac
SPÄŤ
Prečítajte si
logo boiron
footer.privacy.text|textarea